Najczęściej zadawane pytania na temat wózków widłowych!
1. Jakie uprawnienia potrzebne są do prowadzenia wózków widłowych?

Osoba kierująca wózkiem widłowym powinna mieć ukończone 18 lat. Do kierowania konieczne jest posiadanie uprawnień operatora zgodnych z przepisami lub ukończenie szkolenia z zakresu kierowania sprzętem i zezwolenie na obsługę urządzenia na terenie zakładu pracy, które wydał pracodawca.
W przypadku wózków paletowych podnoszących widły na wysokość do 30 cm, nie jest konieczne posiadanie powyższych uprawnień i wystarczy imienna zgoda pracodawcy oraz szkolenie z zakresu obsługi urządzenia zorganizowane przez pracodawcę.

2. Co należy sprawdzić przed rozpoczęciem pracy?

Przed rozpoczęciem pracy należy sprawdzić szczelność układów, poziom paliwa i płynów eksploatacyjnych, stan opon, wideł podnośnika, maszty, łańcuchy itp. W przypadku wózków widłowych elektrycznych, koniecznie należy sprawdzić stan połączeń elektrycznych oraz poziom naładowania baterii. Ważne jest również sprawdzenie układu kierowniczego, skoku jałowego sprzęgła ciernego, sprawność oświetlenia, sygnał dźwiękowy, hydraulikę oraz elementy sterownicze. Po uruchomieniu należy również sprawdzić czy poprawnie działa układ smarowania i ładowanie akumulatora.
W przypadku, gdy sprzęt miał usterki, które zostały zgłoszone, przed uruchomieniem, należy sprawdzić w książeczce UTB czy zostały one usunięte.
W przypadku gdy w instrukcji obsługi wymienione zostały czynności, które nie zostały uwzględnione na powyższej liście, należy je również przeprowadzić.

3. Czy używane wózki widłowe są w pełni sprawne?

Oferowane przez naszą firmę wózki widłowe są w pełni sprawne. Przed umieszczeniem ich w ofercie handlowej są one dokładnie sprawdzane przez nasz serwis i w przypadku wykrycia jakichkolwiek awarii są one od razu usuwane przez zespół doświadczonych mechaników.

4. Na co należy zwracać uwagę kupując używane wózki widłowe?

Wybierając używany wózek widłowy należy zwrócić uwagę czy w układzie kierowniczym występują luzy, czy w silniku lub układzie hydraulicznym nie ma wycieków, jaki jest stan techniczny ogumienia oraz innych elementów mechaniczno hydraulicznych. Kupując używaną maszynę, warto zorientować się czy wózek jezdniowy podnośnikowy był używany na świeżym powietrzu czy wewnątrz hali, jaki jest stan przepracowanych przez niego motogodzin oraz w jakiej firmie był serwisowany. Decydując się na zakup używanych maszyn warto również zwrócić uwagę na producenta urządzenia. Kupując wózki takich japońskich firm jak Toyota, Mitsubishi czy Nissan otrzymujemy wytrzymały i niezawodny sprzęt, który z pewnością posłuży jeszcze przez wiele lat.

5. W jakich miejscach najlepiej sprawdzają się wózki widłowe z ładowaniem bocznym?

Wózki widłowe z ładowaniem bocznym spisują się najlepiej przy przewożeniu długich ładunków, których transport normalnymi wózkami jezdniowymi podnośnikowymi byłby uciążliwy lub nawet niemożliwy.

6. W jakich miejscach najlepiej sprawdzają się wózki widłowe z ładowaniem czołowym?

Wózki z ładowaniem czołowym są uniwersalnymi maszynami, które sprawdzają się w większości sytuacji. Są one używane zarówno w halach magazynowych jak i na otwartej przestrzeni, gdzie pomagają w szybkim i sprawnym transporcie towarów oraz ich załadunku i układaniu na regałach. Wózki z ładowaniem czołowym nie nadają się do transportu długich i niewygodnych ładunków.

7. Jakie silniki są najtańsze w eksploatacji?

Wózki z silnikami elektrycznymi cechują się najtańszymi kosztami eksploatacyjnymi. Sprzęt ten spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa i przepisy UDT. Idealnie sprawdza się w przypadku użytkowania na halach i zamkniętych przestrzeniach. Obok maszyn napędzanych silnikiem elektrycznym niskimi kosztami użytkowania charakteryzują się również te z silnikami napędzanymi LPG. Maszyny te przeznaczone są głównie do użytku na otwartych przestrzeniach.

8. Jakie silniki są najbardziej niezawodne?

Niezależnie od rodzaju silnika jaki zastosowano w wózeku jezdniowym podnośnikowym, jeśli był on regularnie serwisowany, to przez wiele lat będzie służył jako niezawodne urządzenie. Przy kupnie używanego wózka widłowego, warto szukać maszyny, która posiada jak najmniejszą ilość przepracowanych motogodzin.

9. Jakie sprzęt wybrać do przenoszenia dużych ciężarów?

Do przenoszenia dużych ciężarów, wykorzystywane są najczęściej kontenerowe wózki widłowe. Ich cechą charakterystyczną jest duża powierzchnia ładowności. Najczęściej stosowane są w portach i stoczniach, gdzie służą do transportu i układania kontenerów.

10. Czy przed dokonaniem zakupu maszyny można ją przetestować podczas pracy?

Tak. Nasza firma daje Państwu możliwość sprawdzenia kupowanego sprzętu przed jego zakupem na terenie naszej firmy.

11. Jakie posiadają Państwo doświadczenie w zakresie serwisowania wózków jedzniowych podnośnikowych?

Jesteśmy firmą zajmującą się od wielu lat sprzedażą oraz serwisem wózków widłowych. Posiadamy ogromne doświadczenie, którym chętnie dzielimy się z naszymi klientami. Nasi pracownicy zajmują się serwisem wszystkich popularnych wózków jezdniowych podnośnikowych. Dzięki ogromnej liczbie zapasowych części, czas naprawy redukujemy do niezbędnego minimum. Podczas napraw stosujemy jedynie części najwyższej jakości by przez długi czas mogli się Państwo cieszyć bezawaryjną pracą maszn. Wszyscy nasi pracownicy posiadają duże doświadczenie oraz przeszli liczne szkolenia z zakresu ich naprawy. Posiadamy również nowoczesne wyposażenie serwisu i urządzenia diagnostyczne, które szybko pozwalają nam na wykrycie usterki urządzenia.